Dzień Języka Ojczystego

W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu na lekcjach języka polskiego w klasach 4b, 4c i 6b odbywały się klasowe drużynowe gry i zabawy językowe. Uczniowie przypominali zasady ortograficzne, części mowy, rozwiązywali krzyżówki, łamigłówki i zagadki; szukali rymów, wyrazów ukrytych w wężu oraz w wykreślance, zapoznawali się z najczęstszymi błędami językowymi popełnianymi na co dzień i frazeologizmami. Nie zabrakło także konkurencji pobudzających twórcze myślenie i szybkość. Wśród nich znalazły się kalambury oraz gra językowa „5  sekund”. Uczniowie próbowali również swych sił, mierząc się z łamańcami językowymi. Uczniowie klasy 4b i 4c zaprezentowali język ojczysty od strony graficznej, ilustrując wybrane przez siebie łamańce językowe. Gry i zabawy językowe miały na celu podkreślenie wartości edukacji językowej. Mimo, że okazały się dużym wyzwaniem, były także okazją do wspólnej zabawy, uśmiechu i spędzenia czasu w wesołej atmosferze. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest nie tylko naszym symbolem narodowym, ale  przede wszystkim skarbem, który wszyscy powinni pielęgnować.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, jak również eksponująca prace uczniów. Dopełnieniem szkolnych obchodów święta języka polskiego były zajęcia biblioteczne „Gimnastyka języka, czyli jak nie połamać języka” przeprowadzone przez p.  Edytę Walczak dla uczniów klas czwartych.